Природа-мати!
Коли б таких дітей
Ти іноді не посилала світу,
Заглухла б нива життя!

img_6322
Фіналісти конкурсу «Золота Сова»

У справжнє свято науки перетворився відкритий конкурс шкільних наукових робіт «Золота Сова - 2012», проведений Миколаївським політехнічним інститутом в рамках щорічних Ньютонівських читань, приурочених Дню науки в Україні. Причин для цього декілька:
1. Форум присвячений висвітленню актуальних наукових проблем, над якими працюють молоді обдарування.
2. Абсолютна ініціатива протягом всього заходу належала молоді. І це найкраща данина наставникам, науковим керівникам, колегам.
3. В роботі конкурсу взяли участь і виступили з доповідями не тільки молоді вчені шкіл міста Миколаєва, а й представники сільських шкіл області.
4. Конкурс сприяє формуванню нового покоління молодих вчених та інженерно-технічної еліти України.
Відкритий конкурс шкільних творчих робіт «Золота Сова - 2012» проходив у два тури. 1-й відбірковий тур проводився експертною радою в секціях 15.03.2012 р. з оцінкою наукових робіт школярів рецензентами. У 2-му турі конкурсу школярі-фіналісти захищали роботи у вигляді наукових дебатів.
Безпосередньо в роботі 2-го туру брали участь представники молодої наукової еліти. В цілому в роботі наукового форуму взяли участь більше сорока молодих обдарувань, які представляли Вознесенську станцію юних техніків, Іванівську сільську школу Херсонської обл., міста Нова Одеса, Снігурівка, Очаків, Миколаїв (№ 7, 24, 48, 51, 53, 61 та ін.)
Конкурс проводився в секціях:
- фізико-математичні дослідження (керівник Манькусь І.В.);
- технічні дослідження (керівник Вільський Г.Б.);
- медико-біологічні дослідження, здоров'я людини (керівник Каушан Т.М.);
- суспільно-гуманітарні дослідження (керівник Марущак О.В.).
У доповідях та дискусіях учасники конкурсу презентували результати власних наукових досліджень.
У короткому, але змістовному заключному слові про підсумки роботи секції «Технічні дослідження» голова журі, ректор Миколаївського політехнічного інституту Вільський Г.Б. високо оцінив всі без винятку виступи. При оцінці їх за 10-бальною рейтинговою шкалою, на думку Геннадія Борисовича, всі вони перебували в «вилці від 9 до 10 балів включно!».

img_6408
Призер конкурсу Денис Диба із Золотою Совою, науковим керівником Ованесіяном В. (ліворуч) і депутатом Миколаївської міськради Желобецким О.

Такої же високої оцінки удостоїлася і приймаюча сторона. Наукові керівники фіналістів одностайно підкреслили не тільки високий рівень організації та проведення власне конкурсу, але й винятково демократичну, доброзичливу атмосферу і обстановку спілкування організаторів з юними колегами, професійну коректність при оцінці робіт і бажання сприяти зусиллям конкурсантів у визнанні значущості досягнутих ними результатів. При цьому, відзначаючи оригінальність виконаних досліджень, націлювали і орієнтували авторів на непомічені ними перспективи.
Наведемо витяг з подячного листа Кваші Оксани В'ячеславівни, матері одного з учасників конкурсу: «Цього року моєму синові довелося стати учасником конкурсу «Золота сова», який проводив Миколаївський політехнічний інститут. Після 1-го відбіркового туру нам зателефонувала Світлана Юріївна Сургова, виконавчий директор конкурсу і повідомила, що ми пройшли в другий тур і дуже детально пояснила нам подальші наші дії. У мене відразу ж склалося досить поважне ставлення до конкурсу. Коли ми прибули на конкурс, то я не була розчарована. Мене дуже порадувала скоординованість працівників оргкомітету. Як директор підприємства, я знаю, як важливо і складно правильно і організовано вибудувати роботу. Учасники були розділені на групи за напрямами та змістом своїх робіт. Кожному була видана програма, в якій інформація була чітко систематизована і структурована. Як маму, мене не могло залишити байдужою те, що для дітей (а багато з них прибули з районів області) був організований фуршет, який не тільки підкріпив, а й зблизив майбутніх суперників. Далі почався конкурс. І знову мене порадувала організація. Діти захищали свої роботи, демонструючи слайд-шоу за допомогою оргтехніки, наданої інститутом. Я можу з відповідальністю сказати, що конкурс, організований в нашому місті, не поступався за масштабами та організацією презентацій європейському рівню.
У нашій групі до складу комісії входив ректор інституту. Потрібно зазначити, що члени журі попередньо добре ознайомилися з роботами хлопців. Після кожного виступу ректор не тільки давав свою оцінку, а й пропонував шляхи розвитку презентованої ідеї і очі його світилися непідробною гордістю і захопленням за хлопців. І це в наш час, коли різні фірми, не соромлячись, залучають «за безплатно» волонтерів-молодих юнаків та дівчат для організації своїх заходів та виставок, заощаджуючи при цьому чималі кошти. Я не можу не написати свій відгук, тому що глибоко зворушена роботою колективу інституту. У такий складний час люди знайшли час і кошти для організації нашим дітям такого конкурсу, який у фіналі переріс у феєричне свято, де крім гран-прі, кожній дитині ще були вручені цінні призи. Мій син, не зайняв призових місць, і ніхто не зможе дорікнути мене в особистій зацікавленості. Я вважаю, що просто зобов'язана розповісти про це свято творчості в нашій області. Той факт, що на конкурсі перемогло багато дітей з області, свідчить про незаангажованість журі. Все було продумано до дрібниць, на мій погляд, була проведена колосальна робота. А те, з якою теплотою і турботою поставилися до наших дітей, просто не може не викликати поваги до колективу інституту. Дуже хочеться донести до читача, що в нашому місті є люди, здатні піклуватися, навчати і розвивати наших дітей».
Складність, викликана поєднанням в одній секції різнопланових як за формою, так і за технічними напрямками досліджень, була успішно вирішена попередньою роботою викладача Кафтана Ю.М. над змістом рецензій, що, безумовно, в значній мірі сприяло розкриттю потенціалу доповідачів та взаємозбагаченню учасників конкурсу.
Фіналістів конкурсу запросили на інститутське свято «Крок до науки з Миколаївською Політехнікою», яке пройшло 5 травня 2012 року в міському Палаці творчості учнів. В урочистій обстановці були оголошені переможці номінацій конкурсу «Золота Сова - 2012».

img_6411
Переможці конкурсу «Золота Сова - 2012»
з керівництвом інституту та роботодавцями

В номінації «Творча робота, наукові відкриття, «Ноу-хау» призерами стали: Денис Диба (м. Вознесенськ) за роботу«Біорезонансний електростимулятор», Людмила Курчева (м. Миколаїв) за роботу«Лазерні технології в біоенергетиці» та Іван Селезньов (м. Миколаїв) за роботу «Ультразвуковий прилад орієнтації в просторі для людей з порушеннями зору».
У номінації «Науковий пошук, наукові дослідження, «Хобі» призерами стали: Марія Різник (с. Новосеменівка Херсонської області) за роботу«Фрактальний багатогранник «Піраміда Серпінського», Євгенія Ніколайчук (м. Миколаїв) за роботу «Виникнення і розвиток Миколаївського кораблебудівного заводу імені 61 Комунара» і Анна Гринько (м. Миколаїв) за роботу «Шкідливі звички підлітків. Тютюнопаління».
У номінації «Бліц-Олімпіада» переможцями виявилися: Дмитро Єфименко (с. Інгулка Миколаївської області), Антон Качалов (м. Миколаїв) та Артем Сметанін (с. Воскресенськ Миколаївської області).
Фіналістам конкурсу вручили цінну пам'ятну статуетку «Золота Сова - 2012», а також дипломи, грамоти, сертифікати, свідоцтва та подарунки.
Організатори конкурсу вдячні Миколаївським компаніям - «ВЕЛАМ», «Агрохолдинг», «Кліматехніка» та керівництву Морських зборів Миколаєва за надані підтримку і сприяння в проведенні урочистої церемонії нагородження переможців.
У результаті, незалежно від зайнятих в конкурсі місць, всі учасники процесу були задоволені:
- діти отримали можливість не тільки заявити в солідній аудиторії про себе науковому світу, а й внести свою посильну лепту в різні галузі сучасної техніки і технології - їх роботи були наповнені оригінальними ідеями та рішеннями;
- організатори ж цього свята науки майбутнього теж не залишилися в програші (прямо як у В. Даля - «дар прийняв той, хто гідному дав!») – значна частина учасників конкурсу заявила про готовність продовжити свій шлях у науку в стінах Миколаївського політехнічного інституту, який розкрив їм свої обійми.
Щасливої дороги, творчого натхнення і подальших успіхів творцям конкурсу «Золота Сова» та її учасникам ... ВСІМ!

Виконавчий директор
відкритого конкурсу шкільних творчих робіт
«Золота Сова - 2012»                                                                                           С.Ю. Сургова