Впевнено крокуємо до наукових олімпів...

   22 листопада 2010 р. у навчально-науково-виробничому комплексі «Миколаївська політехніка» відбулося урочисте відкриття першого у своєму роді заходу – «Крок до науки». Воно стало одним із щорічних етапів студентських олімпіад, які проходять у рамках реалізації основного напрямку роботи нашого ВНЗ – наукової-пошукової діяльності. Про особливості заходу та його значущість розповідає Ірина Манькусь – віце-президент «Миколаївської політехніки», головний організатор заходу.


-    Ірино Володимирівно, скажіть, як виникла ідея проведення заходу «Крок до науки»?
 - Залучення студентів до наукової роботи – одне із основних завдань вищої школи і загалом вищого навчального закладу. Тому у такий спосіб ми намагаємося виховувати наших студентів не лише як майбутніх професіоналів у певній галузі, а як майбутніх науковців. А отже можна говорити про те, що така ідея з’явилася не спонтанно, а як наслідок довгої старанної роботи колективу Політеху. Що ж стосується організації та безпосередньо оформлення – вони відповідають сучасним вимогам та науковим стандартам.
  Ми намагалися побудувати роботу заходу таким чином, щоб студентам було цікаво та зрозуміло: як майбутні фахівці вони повинні займатися науковою роботою, щоб збагатитися професійно. Вже не ведучи мову про те, що у рамках подібних наукових заходів вони можуть дійти до нових відкриттів.

Відкриття наукових заходів

 - Нам відомо, що «Крок до науки» Ви пов’язуєте із Ньютонівськими читаннями. Як саме перегукуються ці дві події? І чому саме із Ньютоном?
 - По-перше, наш заклад – комплекс «Миколаївська політехніка» - технічного спрямування. А, як відомо, вчений Ньютон працював саме у технічних галузях науки, його основне відкриття (Закон сили тяжіння) було зроблено наприкінці грудня. І тому наукова колегія «Миколаївської політехніки» вирішила пов’язати наш захід із цим науковцем. А студентські олімпіади, які є частиною загальної програми «Крок до науки» безпосередньо назвали «Ньютонівськими читаннями». Маємо надію, що такі читання стануть традиційними у технікумі та інституті.


 - Хто із викладачів та студентів Політеху залучився до організації та проведення Днів науки?
 - Для організації наукового заходу був створений оргкомітет, який складався із віце-президентів МП, проректорів інституту, голови та заступника. До його складу також увійшла студентська Вчена рада, на яку студгромада комплексу поклала обов’язки організації та проведення наукових свят.


 - Чи кожен студент, який виявить бажання, зможе залучитися до участі у «Ньютонівських читаннях». Якою є процедура проведення наукового заходу?
 - Усі студенти «Миколаївської політехніки» отримали запрошення до участі у наукових читаннях. У них розписані усі умови участі: кожен бажаючий повинен подати заявку до студентської Вченої ради на написання олімпіади з того чи іншого предмету. Після цього відбудуться самі олімпіади, а потім – перевірка написаних робіт і визначення переможців. За результатами перевірок найкращі студенти будуть удостоєні нагород у трьох номінаціях: «Молодий науковець», «Переможець олімпіади», «Відмінник «Миколаївської політехніки». Готуються знаки і сертифікати до них, які вказуватимуть на те, що саме цей студент є власником знаку.
Не слід забувати про те, що участь в олімпіадах надасть можливість заробити заохочувальні бали з тих предметів, з яких будуть написані роботи.


- Отож, яку основну мету проведення заходу «Крок до науки» Ви визначили?
 - Проведення олімпіад з різних предметів – це залучення студентів до наукової роботи, якою вони обов’язково повинні займатися. Але тим самим ми зможемо визначити певні наукові інтереси нашої молоді, бо відповідним чином їхня зацікавленість у тій чи іншій дисципліні буде говорити про можливості заняття наукою у певному напрямку. Тому ми навмисно пішли на те, щоб студенти самостійно обирали предмет, з якого хотіли б писати олімпіадну роботу. Тобто мета тут поставлена така, щоб зробити певний моніторинг студентських наукових можливостей та їхньої зацікавленості у тій чи іншій сфері наукової діяльності.


 - З яких предметів будуть проведені олімпіади?
 - На сьогодні, за результатами поданих заявок, ми можемо говорити про широкий спектр обраних предметів студентами: це профілюючі (економічні, технічні дисципліни) та загальної підготовки (історія України, вища математика та ін.).


 - Протягом якого часу відбуватимуться «Ньютонівські читання»?
 - Урочисте відкриття ми провели 22 листопада, і вже з 26 числа плануємо розпочати «Ньютонівські читання» (студентські олімпіади). Проходитимуть вони протягом двох тижнів і після їх завершення 14 грудня відбудеться підсумкова студентська конференція. Ми сподіваємося, що до неї зможемо залучити усіх студентів Політехніки: у ролі доповідачів та слухачів. Офіційне закриття пройде 20 грудня.


 - Ірино Володимирівно, Ви сказали, що вже зараз заявки поступають до оргкомітету. Чи можна вже говорити про певну активність студентів та відповідно їхню зацікавленість у заході «Крок до науки»?
 - Маю зазначити, що активність висока. Але не всі курси рівносильно будуть представлені на олімпіадах. Для студентів перших курсів ще досить складно брати безпосередню участь в олімпіадах. Тому ми розраховуємо на них, у більшій мірі, як на слухачів. Найбільш активними є студенти 3-4-х курсів. Маємо заявки від представників 5-х курсів, які можуть вже виступити, як починаючі науковці, бо вже зараз пишуть дипломні роботи.

 Найкращі студенти Політехніки: лауреати наукового олімпу, переможці олімпіад, учасники конференції– гідне підростаюче покоління науковців України!

- Які перспективи відкриваються перед молодими науковцями? Чи дасть участь у «Кроках до науки» можливість виступити вже на більш високому науковому рівні?
 - Студентів, які найкраще себе зарекомендують на цьому заході, Вчена рада комплексу запросить на Міжвузівську викладацьку науково-практичну конференцію. А за її результатами виходить збірка наукових статей, і кращі студенти друкуються у цьому збірнику. Тому це є вагомою заявкою для подальшої наукової діяльності молоді: навчання у магістратурі чи аспірантурі. Що стосується участі у конференціях всеукраїнського масштабу, то наш ВНЗ має домовленість із Одеським економічним університетом, за якою найкращі доповідачі у галузі «економіка та підприємництво», «облік та аудит» беруть участь у їхній науково-практичній конференції. За рекомендаціями студентської Вченої ради та Вченої ради інституту студенти можуть брати участь у подібних міжнародних заходах.


 - Ірино Володимирівно, на кінець нашої розмови, що Ви побажаєте усім учасникам та слухачам «Ньютонівських читань»?
 - Від імені всього професорсько-викладацького складу «Миколаївської політехніки» висловлюю сподівання на те, що студенти зрозуміють усю вагомість проведення та участі у такому науковому заході, щоб дійти до рівня висококваліфікованого професіонала, отримати можливість скористуватися вже напрацьованим науковим досвідом для власної діяльності.
   Бажаю творчої наснаги, наполегливості для нових досягнень, успіхів і плідної співпраці з нами у плані наукової роботи. Ми чекаємо від наших студентів нових Ньютонів!    

віце-президент МПІ, Манькусь І.В.